Big Bear Chamber Of Commerce Community Honors Awards

Big Bear Lake, CA, June 21, 2012, noon - The Big Bear Chamber of Commerce Community Honors Luncheon was held on Wednesday June 13. Almost 100 people from our community came to honor those among us that have contributed so much. The Chamber would like to thank keynote speaker Neil Derry, and Marlene Cain, Chairman of the Board. Special thanks to Michelle Nickle of Mountain Trophy and Pro Shop, Cynthia Perez of Northwoods Resort and Co-Chair of Special Events Karon Michel. The awards and nominations are:

Business of the Year: The Alderwood Group – Presented by Lyle Haynes

Finalists: Altitude Financial Planning, The Bath Workshop, Crowell, Weedon & Co., CruiseOne-Debby Hughes, ACC & Associates

Nominees:  Shelli’s Hallmark, Old Country Inn, Sonora Cantina, O Koo Ran, Hunter Halls, Dave Can Do It, Butcher’s Block, Belinda Bain-Action Zip Line Tours/Action Segway Tours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Photo Above: Liz Harris, David Spear, Sandy Benson, Poncho Licona, Susan Reed, Rachel Wade)

Employee of the Year: David Spear – Pleasure Point Marina – Presented by Liz Harris

Finalists: Carla Segrest-The Copper Q, Susan Reed-Old Country Inn, Poncho Licona-Nottingham’s Tavern,  Sandy Benson-DOVES

Nominees: Pam Scannell, Dawn Pribnow-The Bath Workshop, Laura Meisenheimer-Mountain Fitness Center, Stephanie Lockwood-Shirt Shanty, Rebecca Hrabia-RA, Penny Dodge-Best Western, Lynn Burback, Home Instead Senior Care, Pam Scannell-Big Bear Chamber of Commerce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth Volunteer of the Year: Rachel Barker – Presented by Kurt Madden

Nominees: Dru Chilcoat, Samantha Swanson, Cara Burks

 

 

 

 

 

 

 

 

(Photo Above: Rachel Wade, Gloria Meade, Lewis Bucklew, Teresa Ritnour, Sandra Senft, Barbara Moore, Phil Hamilton)

Volunteer of the Year: Teresa Ritenour (nominated by Karon Michel for Miss Big Bear & her Court) Presented by Gloria Meade

Finalists: Lewis Bucklew (by Charlie Brewster on behalf of VBA), Phil Hamilton (by Linda Ricchiuti on behalf of Big Bear Valley Education Trust), Barbara Moore (by Yomar Cleary on behalf of Big Bear Computer Club), Sandra Senft (by Lisa Patterson on behalf of AARP Program

Nominees: Michael Cross (by Kathi Harper-DOVES), Kim Martin (by Linda Weissenberger for BBL Elks), Jim Weyant (by Karon Michel & Gloria Meade for several organizations), Julann Warren (by Lisa Patterson for the Lighthouse Project), Anne Talbot (by Tamara Stiles for Parents in Support of Academics), Neil Nickle (by Michelle Nickle for several organizations), Gloria Meade (by Marcus Dietz for several organizations)

 

Chamber Auxilliary Member of the Year: Barbara Nadow

Ambassador of the Year: Wendy Diemert

Director of the Year: Brent Tregaskis

In Grateful Appreciation: Pam Scannell

 

 

Big Bear Lake, CA, June 21, 2012, noon - The Big Bear Chamber of Commerce Community Honors Luncheon was held on Wednesday June 13. Almost 100 people from our community came to honor those among us that have contributed so much. The Chamber would like to thank keynote speaker Neil Derry, and Marlene Cain, Chairman of the Board. Special thanks to Michelle Nickle of Mountain Trophy and Pro Shop, Cynthia Perez of Northwoods Resort and Co-Chair of Special Events Karon Michel. The awards and nominations are:

Business of the Year: The Alderwood Group – Presented by Lyle Haynes

Finalists: Altitude Financial Planning, The Bath Workshop, Crowell, Weedon & Co., CruiseOne-Debby Hughes, ACC & Associates

Nominees:  Shelli’s Hallmark, Old Country Inn, Sonora Cantina, O Koo Ran, Hunter Halls, Dave Can Do It, Butcher’s Block, Belinda Bain-Action Zip Line Tours/Action Segway Tours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Photo Above: Liz Harris, David Spear, Sandy Benson, Poncho Licona, Susan Reed, Rachel Wade)

Employee of the Year: David Spear – Pleasure Point Marina – Presented by Liz Harris

Finalists: Carla Segrest-The Copper Q, Susan Reed-Old Country Inn, Poncho Licona-Nottingham’s Tavern,  Sandy Benson-DOVES

Nominees: Pam Scannell, Dawn Pribnow-The Bath Workshop, Laura Meisenheimer-Mountain Fitness Center, Stephanie Lockwood-Shirt Shanty, Rebecca Hrabia-RA, Penny Dodge-Best Western, Lynn Burback, Home Instead Senior Care, Pam Scannell-Big Bear Chamber of Commerce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth Volunteer of the Year: Rachel Barker – Presented by Kurt Madden

Nominees: Dru Chilcoat, Samantha Swanson, Cara Burks

 

 

 

 

 

 

 

 

(Photo Above: Rachel Wade, Gloria Meade, Lewis Bucklew, Teresa Ritnour, Sandra Senft, Barbara Moore, Phil Hamilton)

Volunteer of the Year: Teresa Ritenour (nominated by Karon Michel for Miss Big Bear & her Court) Presented by Gloria Meade

Finalists: Lewis Bucklew (by Charlie Brewster on behalf of VBA), Phil Hamilton (by Linda Ricchiuti on behalf of Big Bear Valley Education Trust), Barbara Moore (by Yomar Cleary on behalf of Big Bear Computer Club), Sandra Senft (by Lisa Patterson on behalf of AARP Program

Nominees: Michael Cross (by Kathi Harper-DOVES), Kim Martin (by Linda Weissenberger for BBL Elks), Jim Weyant (by Karon Michel & Gloria Meade for several organizations), Julann Warren (by Lisa Patterson for the Lighthouse Project), Anne Talbot (by Tamara Stiles for Parents in Support of Academics), Neil Nickle (by Michelle Nickle for several organizations), Gloria Meade (by Marcus Dietz for several organizations)

 

Chamber Auxilliary Member of the Year: Barbara Nadow

Ambassador of the Year: Wendy Diemert

Director of the Year: Brent Tregaskis

In Grateful Appreciation: Pam Scannell

 

 

Related posts:

  1. Chamber Hosts Annual Meeting & Community Honors Luncheon
  2. “Eagle of Excellence” Rotary Awards Dinner Honors Four Community Leaders
  3. Fitness the Focus of May 11′s Big Bear Chamber of Commerce Mixer